MP & Partners Engineering OÜ

Aasta Uuendaja 2014
Aasta Ettevõte 2014 nominent

 

MP & Partners Engineering tulemused 2013

Käive (tuh €) 1 506
Ärikasum (tuh €) 220
Töötajate arv 97
Lisandväärtus 1 töötaja kohta (tuh €) 13Miroslaw Pienkowski: kes oleksid paremad kui endise sõjatööstuse spetsialistid!

Seda, mis toimub Miroslaw Pienkowski ettevõtteis, iseloomustab kõige paremini Narvas külas käinud TTÜ mehhaanikateaduskonna esindajate ütlus: „Sellist tehnoloogiat näeme meie vaid kataloogidest.“ Narva on tuhandeid ruutmeetreid tihedalt kõrgtehnoloogiat täis. Just sealses tehases on püsti pandud mitmete seadmete esmaeksemplarid. Pienkowski on valinud tehnoloogialiidriks olemise strateegia.

Kõik algas üheksakümnendate alguses, kui mees alles otsis oma kohta ärimaailmas. Hariduselt elektroonikainsener, sattus ta asjaolude kokkulangemisel tegelema titaanist eriotstarbeliste poltide vahendamisega. Kuna turg nõudis üha keerulisemaid tooteid, tuli leida partnerid, kes nende valmistamisega hakkama saaksid.

„Kes saaks siin parem olla kui spetsialistid endisest Nõukogude sõjatööstusest!” mõtles Pienkowski. Esimene valik oli külastada Baltijetsi tehast Narvas. Seal oli üks hakkaja meister, kes huvitus väga uuendustest, kuid üldiselt oli olukord kehv. Esimest tellimust pidi Pienkowski praktiliselt otsast lõpuni ise juhendama. „Töömehed tulid minu juurde ja ütlesid, et nii pikka detaili ei saa meie pingis valmistada. Läksin siis ise tehasesse, vaatasin veidi ringi ja tegin ettepaneku panna freespink tööle treipingina. Ja nii see algas,” meenutab Pienkowski.

1993. aastal pandi Baltijets kinni. Pienkowski ostis ära ühe treipingi ja freespingi ning rentis pisikese osa tehasest. Ta räägib uhkustundega, kuidas ta tegi viiele mehele ja ühele naisele ettepaneku hakata üheskoos titaanist keerukaid detaile tootma. Need kuus inimest töötavad tema juures tänaseni.

Pienkowski paistab silma oma oskusega tagurpidi mõtelda. Freespingist treipingi tegemine on vaid üks näide. Tehase algusaegadel pöörduti tema poole murega, et oleks vaja anodeerida (titaani värvimine elektri abil) kuue meetri pikkune detail. Kõik anodeerimisvannid olid aga ainult neljameetrised. Pienkowski ütles kliendile, et tulgu nädala pärast tagasi. Ta võttis tavalise põrandamopi, pani kummikindad kätte, kummikud jalga ja mopile juhtmed külge. Pingestades märja mopi vajaliku elektrivõimsusega, töödeldi detail üle.

Skalpellitehase ostmine Saksamaalt lepiti kokku suusõnaliselt ja kolme nädala pärast alustas see juba tööd Narvas. Pienkowski lasi tegevuse lõpetanud skalpellitehase sisustuse kokku pakkida ja Eestisse vedada. „Skalpellitehas on meil puhtalt turunduse eesmärgil. Kui iga kirurg maailmas teab, et Trinoni skalpell on maailma parim, siis usaldab ta ka meie muid meditsiinitooteid” räägib Pienkowski.

Skalpellitehase ostuga käivitus meditsiinitoodete suund. Teadaolevalt on titaan selline metall, mille inimorganism kergesti omaks võtab. Pienkowski töötas oma meeskonnaga välja unikaalse hambaimplantaadi. Lühidalt öeldes juurdub Trinoni Q-implant kuus korda kiiremini kui muud saadaolevad. „Selle toote loomine oli imelihtne, küsisime inimestelt, mis on nende suurim ootus seose hambaprotseduuriga. Nad vastasid, et see peaks olema võimalikult kiire, valutu, odav ja kvaliteetne. Ja just nendele kriteeriumitele meie Q-implant vastabki,” selgitab Pienkowski.

Ettevõte on oma hambaimplantaatide ärisuuna toetamiseks loonud rahvusvahelise koolitusprogrammi Collegium Practikum, kus arstid saavad intensiivkursuse käigus katsetada implantaatide paigaldamist päris patsientide peal.

Samal ajal on tegemist sotsiaalprojektiga, nimelt võivad Kambodža, Dominikaani Vabariigi ja Laose vaesemad inimesed vabatahtlikuks patsiendiks tulla ja neile tehakse kogu protseduur tasuta. Alates 2003. aastast on selle programmi käigus paigaldatud ligi 100 000 implantaati ja programmis on osalenud arstid kogu maailmast.

Narvas on Pienkowskil kuus ettevõtet. Ta hoolib väga oma enam kui 300 töötajast. Pienkowski on naljatades öelnud, et ta ei saaks kunagi finantsjuhti palgata, sest efektiivsuse poolest võiks paljud inimesed koju saata, aga ta ei saa seda lubada, sest teab iga inimese elu-olu ning töökoha kaotus ei teeks neile head.


MP & Partners Engineering OÜ
Ettevõte alustas Eestis tegevust 1990. aastate algul, kui Poola insener Miroslaw Pienkowski otsis Ida-Euroopas soodsaid ja kvaliteetseid tootmisvõimalusi. Tema valik jäi pidama Narva Baltijetsi tehase juures. Aja jooksul on lisandunud mitmeid harusid, näiteks toodi Narva Saksamaal suletud skalpellitehas, kust sai alguse meditsiinitoodete suund. Narvas kuulub gruppi kuus ettevõtet enam kui 300 töötajaga.